Rozvod rozhodně neznamená konec světa. Pro mnohé je tento krok dokonce spíše velkou úlevou. Ani tak ale není celý proces příjemným zážitkem. Pojďme se podívat na to, na co je třeba se v rámci řešení rozvodu připravit i po finanční stránce, a jak je možné celou věc zjednodušit a urychlit.
Nesporný rozvod vám ušetří stres i finance
Vůbec tou nejjednodušší, ale také nejlevnější variantou rozvodu je dohoda obou stran. Pokud u nesporného rozvodu manželství nevyužijete služeb advokátů, budete platit pouze soudní poplatky ve výši okolo 2000 Kč. Na rozdíl od jiných evropských zemí, kde vás i nesporný soud vyjde minimálně na desetitisíce korun, není nedostatek peněz důvodem k setrvání v nefunkčním manželství. S tak nízkým poplatkem vám snadno může pomoci i půjčka online.
Manžel i manželka se v případě nesporného rozvodu shodli, že manželství chtějí ukončit. Minimálně tedy oficiálně. A dohoda nastala také v rozhodnutí o péči o nezletilé dítě i úpravě finančních poměrů. Pakliže je manželství bezdětné a manželé nevlastní žádný majetek nebo se na majetkovém vypořádání dohodli, jde o ten nejsnazší rozvod, který se většinou vyřeší během jednoho stání u soudu. Vzešly-li z manželství děti, které ještě nedosáhly dospělosti, proběhne nejprve soud zabývající se jejich svěřením do péče.
Soudce si v případě nesporného rozvodu s nejvyšší pravděpodobností pouze vyslechne stanovisko pracovníka OSPOD, přečte informace o příjmech rodičů a finančních potřebách dětí, a potvrdí dohodu rodičů. Jakmile soud ohledně péče o dítě a alimentů rozhodne, čeká se na další soud – tentokrát konečně o rozvodu manželství.
Sporný rozvod vás přijde dráž než dohoda
Když se manželé nedohodnou a nesplní podmínky pro nesporný, tedy procesně i emočně jednodušší rozvod, přijdou na řadu právníci a soudní stání. Nejde ale o jedno či dvě stání, jako u dohody manželů. Soud v tomto případě musí dokazovat a rozebírat skutečnosti, které vedly k rozvratu manželství. Je ale potřeba dojít k závěru, s nímž budou brzy bývalí manželé spokojení. A to jak v ohledu péče o děti a alimentů, tak v rámci majetkového a finančního vypořádání.
Sporný rozvod je ekonomicky i časově náročnější. Pokud nevíte, kde na takový rozvod a hlavně právní pomoc vzít peníze, zkuste se podívat třeba na https://razdvapujcka.cz/.
I v tomto případě se dříve, než dojde na soudní stání, kde se bude řešit rozvod samotný, koná soud upravující péči o děti a výši výživného. Poté už přijde na řadu soud týkající se rozvodu.
V naprosté většině případů se návrhu na rozvod vyhoví, i když je jeden z manželů zarputile proti. Existuje jen promile žádostí o rozvod, které soud zamítl. Jedná se o rodiny, kde by rozvod podle znalců způsobil velkou újmu dětem či jednomu z manželů, a většinou jde o to, že je dítě či jeden z manželů závažně nemocný nebo hendikepovaný.
Co dělat, když se nedokážete dohodnout na vypořádání společného jmění manželů?
Soud manželství nakonec dříve či později rozvede. A to i v případě, že nedojde k dohodě o vypořádání majetkových poměrů. Tu můžete vytvořit až po rozvodu. Do tří let od rozvodu manželství můžete k soudu podat návrh na vypořádání společného jmění manželů. Soudce v takovém případě bude na základě různých skutečností rozhodovat o tom, co ze společného jmění manželů bude komu náležet.
Velmi často soud takzvaně přiklepne veškerý majetek jednomu z exmanželů. Pokud byste si však mysleli, že by to pro něj znamenalo konec prázdné peněženky, jste na omylu. Soud totiž v takovém případě vydá zároveň i rozhodnutí o tom, že tento člověk následně musí věci spravedlivě rozdělit, druhého bývalého manžela vyplatit, či majetek prodat celý a podělit se o zisk. Spolu s majetkem však tento jedinec z páru získá i dluhy.

Pokud se bývalí manželé budou hašteřit i po rozvodovém rozsudku a nebudou schopní nalézt společné řešení, může dojít až na automatické vypořádání. To znamená, že majetek zůstane tomu z manželů, který ho jako vlastník využívá pro svou potřebu. Zbytek dluhů a dalšího majetku zůstane v podílovém vlastnictví obou.
Co dostanu, nedohodneme-li se, a majetkové vypořádání se bude muset řešit soudně?
Společné jmění manželů zaniká v momentě, kdy dojde k rozsudku o rozvedení manželství. Pokud se v rámci vypořádávání společného jmění nejsou exmanželé sto dohodnout a rozhodnutí je svěřeno soudu, je třeba také znát finanční hodnotu věcí, o jejichž osudu soud rozhoduje.
Obecně se vychází z toho, že oba lidé mají na všechno ve společném jmění stejný nárok. Jsou ovšem případy, kdy například jeden z manželů odejde od rodiny a dál se o ni nezajímá ani neplatí alimenty a soud přiřkne větší část druhé straně.
Aby se majetek i dluhy daly co nejlépe a spravedlivě rozdělit, je většinou potřeba je ocenit. U společných hypotečních úvěrů a nejrůznějších půjček je to poměrně snadné. Jak se ale zjišťují ceny automobilů, elektroniky nebo třeba nemovitostí? K tomu jsou potřeba znalci, jejichž odhady se nejčastěji odrážejí od současných cen podobného zboží s ohledem na jeho případné opotřebení, ale kupříkladu i investiční potenciál.
V potaz ale soudci musejí brát i to, zda jeden z manželů financoval ze svých výhradních zdrojů společný majetek nebo pokud se třeba ze společných peněz nedotovalo podnikání, které spadá do výhradního majetku pouze jednoho z páru.