Pondělí, 14 dubna, 2025
9.6 C
Brno

Jak snížit tlak a proč si dát na vysoký tlak pozor?

Vysoký krevní tlak trápí téměř každého druhého člověka staršího 25 let. Tento problém navíc postihuje stále mladší lidi a není výjimečný ani u dětí. Proč je vysoký tlak tak problematický a jaké jsou nejlepší způsoby, jak ho snížit?

Pravidelné měření tlaku je velmi důležité

Mluvíme-li o tlaku, máme na mysli krevní tlak, přesněji tlak, pod kterým srdce pumpuje krev do cév. Čím ucpanější cévy jsou, tím vyšší tlak musí srdce vyvinout. Hodnota tlaku vypovídá mnoho o našem zdravotním stavu a proto je jeho měření tak důležité. Při každé návštěvě lékaře je právě měření tlaku jedním z prvních úkonů. Vysoký tlak ale nemusí hned znamenat, že je s námi něco špatně. Tlak nám stoupá také při fyzické aktivitě či ve stresových situacích. Naopak, když jsme klidní nebo když spíme, hodnota našeho tlaku klesá.

Jaké hodnoty tlaku jsou ideální?

Krevní tlak se uvádí v milimetrech rtuťového sloupce (mm Hg). Při měření tlaku se setkáme se dvěma naměřenými typy tlaku: systolickým a diastolickým. Systolický tlak je tlak v cévách ve chvíli, kdy je ze srdce vypuzována krev a bývá vždy vyšší. Nižší hodnota označuje tlak diastolický, což je tlak mezi dvěma údery srdce. Normální systolický tlak se pohybuje mezi 120 mm Hg, diastolický okolo 80 mm Hg. O vysokém tlaku mluvíme při hodnotě od 160/100 mm Hg. To, že vás vysoký tlak trápí, můžete poznat například bolestmi hlavy, únavou a ospalostí, bušením srdce, zmateností, závratěmi či mravenčením prstů.

Proč si dát na vysoký tlak pozor?

Vysoký tlak může v první řadě signalizovat i nějaký vážnější problém, který je potřeba léčit, jako například vysoký cholesterol. Je také důležité myslet na to, že vysoký tlak cévy namáhá a opotřebovává. Čím déle jsou cévy vysokému tlaku vystaveny, tím pravděpodobnější je jejich poškození a může dojít až k jejich protržení. Také srdce se více namáhá a vysokým tlakem postupně hrubnou srdeční stěny a ztrácejí svou pružnost. Dlouhodobý vysoký tlak může vést k srdečnímu infarktu či mozkové příhodě. Ohrožuje také ledviny a jiné orgány v našem těle.

Prevence je lepší než léčba

Mezi nejběžnější příčiny vysokého tlaku patří konzumace alkoholu a nikotinu, obezita, nedostatečný pohyb a přemíra stresu. Často se mluví také o tzv. inzulínové rezistenci, která má na vysoký tlak rovněž vliv. Jedná se o důsledek nevhodného stravování, ve kterém převládají sacharidy. Nejlepší prevencí je proto zdravý životní styl, tedy dostatek pohybu, spánku i odpočinku a pravidelná vyvážená strava.

Jak se vysoký tlak léčí?

Na trhu existuje celá řada léků, které tlak snižují. Jen ony ale nestačí, protože léky léčí pouze nepříjemné příznaky, nikoliv příčinu. Vysoký tlak je úzce spjatý s nezdravým životním stylem a jeho změna je jediným zaručeným způsobem, jak snížit tlak. Pomoci s vysokým tlakem vám mohou také některé potraviny. Existují speciální bylinkové čaje a směsi, na tlak pozitivně působí cibule, česnek, červená řepa či celer. Z ovoce pak pomáhají banány či grapefruity, které tlak snižují díky vysokému obsahu draslíku.

Účinný pomocník bez vedlejších účinků

Léky na vysoký tlak mají řadu vedlejších účinků, které nejvíce ohrožují zejména diabetiky. Vědecká obec se proto dlouhodobě snaží najít takový lék, který by byl účinný a žádné vedlejší účinky neměl. Pomohly jim k tomu nejnovější studie prokazující příznivé účiny polyfenolů v olivách. S pomocí patentované technologie se vědcům podařilo tyto látky extrahovat a použít je jako základ ryze přírodního produktu s názvem Masticha Vena. Jedná se o přírodní výživový doplněk, který pomáhá s oxidací LDL cholesterolu a udržením normální hladiny krevního tlaku. Kromě polyfenolů obsahuje také flavonoidy, které prokazatelně příznivě ovlivňují nejen cholesterol a krevní tlak, ale také imunitní systém a trávení. Masticha Vena obsahuje také extrakt z červených hroznů pro podporu kardiovaskulárního systému či piperin pro posílení imunity.

- Komerční sdělení -aktuality

Nejnovější články

- Komerční sdělení -magazin

Další články autora

- Advertisement -PR článek