Dnes si svůj šatník bez pohodlného prádla neumíme představit. Víte však, jak dlouhá byla jeho cesta, aby vypadalo tak, jak vypadá dnes a poskytovalo svému nositeli takové pohodlí? Historie spodního prádla sahá až do pravěku, kdy lidé používali kusy látek k zakrytí intimních partií.
Od pruhu látky k overalu
V období starověku se nosila bederní rouška, která měla chránit nositele před úrazem. První spodky se objevily až s vynálezem kalhot kolem 13. století a vznikly vlastně vrstvením více kalhot na sebe. Původně byly spodky dlouhé až po půli lýtek, ale s postupem času se zkracovaly a zužovaly. U mužů mělo pánské spodní prádlo chránit svrchní část oděvu, následně přibyl poklopec a šlechticům pak spodky nahradily punčochy. Dámy to tou dobou měly mnohem těžší, dámské spodní prádlo bylo neforemné a těžké a jeho úkolem bylo primárně zvýraznit dekolt a co nejvíce zúžit pas. Nosily se šněrovačky a korzety, ve kterých byl však každý krok velmi složitý a špatně se v nich dýchalo.
Doba zkracování
Zlom, především v pohodlí, nastal až ve dvacátém století. Na jeho začátku se od prádla žádalo, aby zakrylo co nejvíce kůže, spodky tak vystřídaly jakési overaly s dlouhými rukávy i nohavicemi, ale naštěstí tato móda dlouho nevydržela a začalo se odhalovat a zkracovat. Dámy zahodily korzety a začaly nosit odděleně kalhotky a podprsenky. Muži oblékali plátěné trenýrky, které byly později vylepšeny koženým pásem, což zajišťovalo lepší fixaci při jakémkoli pohybu. Právě tento nápad stál za vyššími lemy u pánského spodního prádla, jaké známe dnes, i zvýšeným pohodlím nejoblíbenějšího střihu, boxerek. Pak už byl jen krůček k výrobě pohodlného spodního prádla, jaké známe dnes.
Díky inovativním nápadům a používání kvalitních materiálů se dnes můžeme těšit z pohodlného a funkčního spodního prádla. Vyrábí se z mnoha materiálů a má různé střihy a funkce, od klasických bavlněných spodků až po speciální sportovní prádlo s funkcemi odvádění potu a zlepšení výkonu.